Diş Beyazlatma Nedir Nasıl Yapılır?

diş beyazlatma klinik esse

Diş beyazlatma çeşitli çevresel faktörler ile dişlerin renginin zamanla değişmesi sonucu oluşan dişteki renklenmelerin çeşitli beyazlatma yöntemleriyle giderilmesi ve dişin renginin açılması işlemidir.

Dişlerin beyazlama süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadır.

Dişin renklenme sebepleri nelerdir?

• Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme
• Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme
• Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı
• Hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı
• Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği
• Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi
• Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme

Diş beyazlatma tedavisinin 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

• Ev Tipi Diş Beyazlatma
• Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Klinik ortamında beyazlatma)
• Tek Diş Beyazlatma (Kanal tedavili dişleri içten beyazlatma)

Hangi tip diş beyazlatma yöntemi benim için uygundur?

Eğer dişlerinizin rengi beyaza yakın ve birkaç ton açılmasını istiyorsak sadece ofis tipi veya ev tipi beyazlatma yeterli olabilir. Ancak dişleriniz sigara, kahve veya çaydan dolayı çok koyulaşmış ise bu durumda ofis tipi beyazlatma işleminden sonra ev tipi beyazlatma ile pekiştirme işlemi daha uygun olacaktır. Size uygun diş beyazlatma yöntemine karar verebilmemiz için mutlaka muayene olmanız gerekir.

Ofis tipi diş beyazlatma nedir?

Diş kliniği içerisinde uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Zaman kısıtlaması olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Uygulama süresi diğer yöntemlere göre daha kısa sürer. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir beyazlama ortalama 1 saat sürer. “Lazerle diş beyazlatma yöntemi” olarak da bilinir.

Lazerle diş beyazlatma nedir?

Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.
Bu beyazlatma tipinin içinde bir tür beyazlatma vardır ki bu diğer beyazlatma yöntemlerinden farklıdır. Bu beyazlatma Philips Zoom ile yapılmaktadır.

Zoom diş beyazlatma nedir?

Klinik ortamında gerçekleştirilen ve Philips tarafından geliştirilmiş kişiye özel çipli Mavi Led kullanılan diş beyazlatma sistemidir.

Zoom beyazlatma nasıl uygulanır?

Hastanın, beyazlatma uygulanacak dişleri sistemin içerdiği aparatlarla izole edilir. Philips’in mavi LED sistemi ile 15’er dakikalık üç set halinde toplamda 45 dakikada klinik ortamında zoom beyazlatma tedavisi sağlanır. Hastaya ev tipi beyazlatma ile pekiştirme yapılacaksa devamında ağız ölçüsü alınarak beyazlatma plakları hazırlanır, beyazlatma jeli ve hassasiyet ihtimaline karşı hassasiyet giderici jelleri ile hastaya evde tedavi devamlılığı için
teslim edilir.

Ev tipi diş beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır?

Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel uygun beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli (%10–15 ‘lik karbamid peroksid veya hidrojen peroksit) uygulanır.

Ev tipi diş beyazlatma ne kadar sürer?

Plak gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ortalama 10-15 gün ya da gece uykusu boyunca kullanılarak 8-10 gün süren bir tedavidir.

Plak içine ne kadar jel koymam gerekir?

Ev tipi diş beyazlatmalarında dikkat edilmesi gereken husus, jeli tarif edilenden fazla uygulamamaktır. Aksi takdirde plak içinden taşan jel diş etlerini tahriş eder. Böyle bir durumda diş etleri hemen yıkanmalı ve E vitamini içeren kremi tahriş olan yüzeye uygulanarak diş hekim ile iletişime geçilmelidir.

Dişlerimde hassasiyet mevcut, yine de beyazlatma yaptırabilir miyim?

Biyolojik diş beyazlatma yöntemi dişlerinde hassasiyet olan kişilere uygulanabilir. Beyazlatma işleminde hassasiyete neden olan madde hidrojen peroksit’tir. Biyolojik diş beyazlatma jelinde bu maddenin oranı çok düşüktür ve jelin mine kristalleri içermesi ile hassasiyetin tedavisi de gerçekleşir.

Dişlerim beyazladıktan sonra dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?

Diğer beyazlatma yöntemlerinde olduğu gibi biyolojik beyazlatmada da işlem sonrası özellikle ilk iki hafta çay, kahve, salçalı yiyecekler gibi renkli; kola gibi asitli sıvılar ve tütün mamüllerinden uzak durmak gerekir. Aksi erken dönemde beyazlatmanın etkisi azalabilir.

Tek diş beyazlatma (içten beyazlatma) nedir?

Kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlere uygulanır. Dişteki kanal dolgusu boşaltılır , kanal içine beyazlatma jeli uygulanır ve devamında diş, geçici dolgu ile kapatılır. İstenilen renge ulaşıncaya kadar 3 gün aralıklarla seanslar tekrarlanır. Sonrasında tekrar kanal tedavisi bitirilir ve dişin dolgusu yapılır.

Diş beyazlatmanın zararı veya yan etkileri var mıdır?

Beyazlatma yöntemleri dişlerde az da olsa hassasiyete sebep olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?

Beyazlatma sonrasında renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar ve sigara kullanımına göre değişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda 1 ya da 2 seans ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.

Yazan: Başhekim Dt. Tuğçe Aslan Özdemir