Diş Beyazlatma

diş beyaz after
Diş Beyazlatılması (Bleaching)

Diş Beyazlatılması

Diş beyazlatma çeşitli nedenlerle dişlerin yapısına nüfus eden renklenmelerin giderilerek dişlerin önceki tonuna göre ağartılması işlemidir. Dişlerdeki renklenmelerin bazıları tek bir nedene bağlı olarak meydana gelmekle birlikte bazen bir dişte farklı nedenlerle oluşmuş birden fazla renklenmeler de gözlemlenebilmektedir. Bunlar kahve, çay, kola, sigara vb. renklenmeye sebep olan maddelerin tüketimi, yaşlanma, dişe gelen travmalar, kanal tedavisi sonrası dişin canlılığını yitirmesi, dişlerin gelişimi sırasındaki bazı etkenler, ilaç kullanımı gibi çeşitli faktörlerle oluşabilir. Beyazlatma işlemleri ile dişler istenilen renk tonuna kadar beyazlatılarak istenilen estetik görünüm hastaya kazandırılabilir. Bunun için çeşitli beyazlatma yöntemleri mevcuttur.

Ofis tipi beyazlatma(diş hekimi tarafından klinikte uygulanan)

Bu yöntem direkt diş hekimi gözetiminde klinikte kontrollü bir şekilde uygulanır. Yumuşak dokunun zarar görmemesi için ışıkla sertleşen bir bariyerle izolasyonu sağlanır. Beyazlatma ajanı dişlere uygulanır ve ışıkla aktive edilerek istenen beyazlığa gelinceye kadar işlem tekrarlanabilir

Ev tipi diş beyazlatma (hastanın diş hekimi kontrolünde evde kendi uygulayacağı sistem)

Hekim dişlerden ölçü alarak laboratuvara verir. Alınan bu ölçüden, kişiye özel, dişlerin üzerine tam oturan şeffaf bir plak hazırlanır. Bu plağın içine diş beyazlatma ajanı uygulanarak plak dişere takılır. Ürünün kullanım kılavuzunda önerilen sürelere uyularak kullanılır. Tedavi süresince düzenli fırçalama ve ağız bakımı önem taşır. Hekim gözetiminde seanslar şeklinde kontroller yapılır.

Kanal tedavisi uygulanan dişlerde beyazlatma

Kanal tedavisi sonrası dişin canlılığını yitirmesi ve kanal içine uygulanan ilaçlar nedeniyle kanal tedavisi uygulanan dişlerde renk değişimi meydana gelebilmektedir. Bu tür renklenme görülen dişlerin içerisinde beyazlatma ajanı birkaç gün bekletilir. İstenen sonuç elde edilene kadar işlem tekrarlanır. Özellikle kanal tedavisi yapılmış ön bölgedeki dişlerde istenilen estetik görünüm elde edilebilir.
Uygulanan beyazlatma işlemleri dişlerin yapısı, kişinin beslenme alışkanlıkları ve işlem sonrasında önerilere ne kadar dikkat edildiğine bağlı olarak 2-3 sene sonra tekrarlanması gerekebilir.