Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Güzel gülmek için bir nedeniniz olsun... Nasıl mı?

Gülüş yüzün kişinin ruh halini yansıtan ve ruh haline etki eden en önemli göstergelerdendir. Gülüş tasarımı yapılırken en önemli faktörlerden biri yaş özelliğidir. Bu tasarım, dudakları, dişleri, estetik açıdan kişiye yakışır halde güzel bir gülüş elde edilme amacı taşıyan uygulamadır. Mükemmel estetik bir gülüşe sahip olmak için diş yapısının ve sıralanışının düzgün olması, üst üste çakışma olmamalıdır. Üstte bulunan dişler ön plana çıkarılmalı, diğer dişlere göre daha belirgin olmalıdır.

Yaptığımız tüm tedavilerde hasta memnuniyeti ilk etap olarak görülebilir. Tedaviye başlamadan önce hasta ile görüşülür nelerden şikayetçi olduğu gülerken neden rahatsız olduğu dinlenilir. Buna göre plan yapılır, tedavi başlar. Gülüş tasarımı işlemini yaparken dudak yapısı, dişlerin boy uzunluğu, dişeti özellikleri ve dudak ve diş uyumuna dikkat edilir. Dişler yüz ve gülüş ile bir bütündür. Bu bütünlüğün olması için diş yapısı ve yüz şeklinin ahenk içinde olması gerekir. Estetik bir gülüş elde etmek için cinsiyette önemlidir. Çünkü kadınlarda daha narin oval dişler yaparken, erkeklerde daha köşeli dişler yapılır.

Dişim için en uygun malzeme nedir?

En estetik kuronlar, cam seramik ile yapılır. Zirkonyadan da daha fazla estetik görüntü sağlanır. Hem zirkonya hem de cam seramiklerde metal kuronlarda görülen dişetinde gri çizgi gözükmez. “Cam seramikler kendi doğal dişim gibi durur mu?” diye düşünebilirsiniz. Cam seramik yapısında kristal yapı içerirler. Doğal diş minesinin kristal yapısı ile benzerlik gösterir. Işık geçirgenliği (translusens) aynıdır. Dolayısıyla aynı renk, form ve ışık geçirgenliğinde diş yapılabilir. Özellikle ön dişlerde tercih edilir.

E-max kaplama ve zirkonyum arasındaki farklar nelerdir?

Emax kaplama ile zirkonyum arasındaki farklar konusuna açıklık getirmek için iki malzemenin de özelliklerini ayrı ayrı ele almak gerekmektedir. Emax de zirkonyum da gülüş tasarımı ve gülüş estetiği uygulamalarında kullanılmaktadır. Her ikisi materyal ile, detaylı bir çalışmada doğal dişe oldukça yakın sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Genellikle köprü bölgelerinde zirkonyumlar tercih edilmektedir. Özellikle kuvvet dengesi yönünden uzun köprülerde Emax kullanımı uygun değildir. Emax marka adıyla bilinen ve dünyada çok yaygın olarak tercih edilen cam seramikle özel laboratuvar koşullarında hazırlanmaktadır. Laminate veneer ve tam kronlar, inley ve onley dolgu için gülüş tasarımında fark yaratan bir materyaldir.

Gerçek bir yaprak: Laminate Veneer

Yaprak porselen olarak da bilinen laminate veneer uygulaması adını kullanılan takma tırnak kalınlığındaki plakalardan alır. Bu yöntem, dişlerin daha beyaz görünmesini ve diş bozukluklarının ortadan kaldırılmasını sağlar.

Laminate Veneer kaplaması nasıl yapılır?

Dişlere doğal bir beyazlık kazandıran kompozit laminate veneer uygulamasında öncelikle kişinin diş yapısı incelenir ve diş yapısına uygun plakalar belirlenir. Ardından diş yüzeyinden çok ince bir tabaka alınarak yerine daha önceden hazırlanmış olan plakalar yerleştirilir ve yapıştırılır. Bu işlem esnasında özel bir malzeme yapıştırıcı olarak kullanıldığından kaplamaların düşmesi diş yüzeyinden ayrılması mümkün değildir. Uygulama, kişinin güvenli bir gülüşe sahip olmasını sağlar. Diastema kapama metodu olarak da ayrık diş görünümünün düzeltilmesi amacıyla laminate veneer uygulamasından faydalanmak mümkündür. Bu yöntem, rengi ya da dokusu bozulan dolguların daha düzgün bir görünüme kavuşması için de kullanılır. Ayrıca kırık ya da aşınmış dişlere sahip olanlar da diş restorasyonu için gönül rahatlığı bu yöntemi tercih edebilir.

Laminate Veneer kaplaması ömrü ne kadardır?

Bu uygulamada kullanılan plakalar porselenden imal edilir. Özel bir yöntem ile elde edilen plakalar hem lekelenmelere hem de aşınmaya karşı yüksek mukavemete sahiptir. Bu plakalar, düzenli ve doğru bir ağız bakımı ile çok uzun yıllar kullanılabilir. Ancak herkes gibi laminate veneer uygulamasından faydalanan kişilerin de ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerekir.