Zirkonyum Kaplama

zirkonyum-kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum dişler, klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metal yerine uygulanan beyaz renkte bir alaşımdır. Daha çok, estetik amaçlı olmak üzere; ileri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde, ortodontik tedavi yönteminin seçilmediği diastema gibi ayrık olan ya da az çapraşık ve dönük dişlerde, yapısı bozulmuş eski dolgularda, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarının yapılmasında, arka grup dişler üzerinde köprü ya da kaplama olarak kullanılmasında, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini sağlamak için tercih edilmektedir.

Zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır?

Başlangıçtan bitim aşamasına kadar hastanın konforu gözedilerek dişin küçültülmesi işlemi lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Sonrasında ise diş renginde geçici bir kaplama uygulanarak, sıcak ve soğuk hassasiyetinin önüne geçilir. Kişilerin pek azında hafif bir sızlama görülür. Genel olarak ise bir problem yaşanmadan süreç tamamlanır.

Zirkonyum diş kaplamanın avantajları nelerdir?

En büyük avantajlarından biri ışık geçirgenliği özelliği ile tıpkı normal dişlerde olduğu gibi doğal bir görüntü yakalanabilmesidir. Klasik porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, dişlerde opak bir görüntü yaratır. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebebiyet verir. Zirkonyum kaplama ile bunun önüne geçilir. Ayrıca diş dokusuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli olan protezlerde görülen, dişin boyun bölgesindeki ve diş etinde morarmaya benzer renklenme asla görülmez ve diş eti çekilmesine de neden olmaz. Porselen yapılı yüzeye sahip olduğu için plak birikimi görülmez. Bu sebeple kahve, çay ve sigara gibi renklendirici gıdalardan etkilenmez.

Zirkonyum diş kaplamanın ömrü ne kadardır?

Bakımı iyi yapıldığı takdirde çok uzun yıllar kullanılabilir, şu kadar süre ile kullanılabilir diye bir süresi yoktur. Günde 2 kez 2 dakika normal dişler gibi fırçalanıp 6 ayda bir yapılan düzenli hekim kontrolleri ile zaten oluşabilecek problemler öngörülüp bu problemler için tedbir alınır.